Účinná starostlivosť o vlasy závisí predovšetkým od definovania typu pórovitosti vlasov. Len potom je možné vybrať tú správnu kozmetiku.
Nízka, stredná a vysoká – to sú tri základné kategórie, ktoré určujú pórovitosť vlasov. Vlasy s pevne stiahnutými kožičkami patria do typu nízka pórovitosť . Vo väčšine prípadov je tento druh vlasov vnímaný ako zdravý. Pravdou je, že vlasy s nízkou pórovitosťou nie sú ľahko česateľné, je ťažké ich zaarbiť a vysušiť. Stredná pórovitosť sú tie vlasy, ktoré sú mierne otvorené. V tomto prípade styling nespôsobuje žiadne závažné problémy. Koža, ktorá je široko otvorená, zasa charakterizuje typ vlasov s vysokou pórovitosťou. Bohužiaľ, tento druh vlasov sa ľahko dehydratuje a je skôr kučeravý. Navyše je náchylný k poškodeniu (t.j. pri farbení alebo úpravách teplom).
Ako definovať pórovitosť vlasov? Najviac profesionálny a presný spôsob, ako to urobiť, je uvedenie vlasov pod šošovky mikroskopu. Čo treba urobiť, keď niekto nemá prístup k takýmto zariadeniam? Našťastie existujú aj iné techniky definovania úrovne pórovitosti vlasov ako sú testy na múku, vodu a kokosový olej. Môžete tiež preskúmať štruktúru vlasov jednoducho dotykom alebo bližším pohľadom. V skutočnosti je dôležité očistiť vlasy aj vlasovú pokožku pred vyšetrením. Inými slovami, vlasy musia byť dokonale čisté (nie sú potiahnuté maskami, hodvábom atď.)
Ak sa rozhodnete preskúmať vlasy tým, že sa na ne pozeráte z blízka, skúste sa zamerať sa na nasledujúce aspekty: Je vlas hladký? Je to ťažké ho stylovať? Trvá to dlho, aby na vzduchu uschli? Ak na všetky otázky odpoviete „áno“, potom máte vlasy s nízkou pórovitosťou. Na druhej strane, keď si všimnete, že vlasy sú suché, kučeravé a ľahko štýlovateľné, potom sa musíte vysporiadať s vysokou pórovitosťou vlasov. Môžete sa tiež pokúsiť určiť porozitu pomocou dotýkania sa vlasov. Zamerajte sa predovšetkým na konce. Ak sú hrubé, potom môžete opísať vaše vlasy ako vysokú pórovitosť. Je zrejmé, že vlasy s nízkou pórovitosťou sú hladké.
V príde testu múky , záleží na postriekaní vlasov múkou. Stručne povedané, vlasy s vysokou pórovitosťou udržiavajú múku na povrchu, zatiaľ čo vlasy s nízkou pórovitosťou budú takmer bez múky. Ďalší test vyžaduje prípravu misky naplnenú vodou . Závisí od toho, ako dlho trvá, kým sa vlasy potopia na spodnú časť misky. Vlasy s vysokou pórovitosťou naozaj plávajú na vodnej ploche pomerne dlho, v niektorých prípadoch sa vôbec nepoklesnú. Nízko porézne vlasy sa potom po približne 2 minútach dotýkajú dna. Poslednou skúškou, ktorú je možné vykonať, je aplikácia kokosového oleja. Produkt sa po hodine musí opláchnuť z vlasov. Stručne povedané, očakáva sa, že vlasy s vysokou pórovitosťou budú suché a kučeravé, zatiaľ čo vlasy s nízkou pórovitosťou by mali zostať hladké a jemné na dotyk.
Aký je zmysel pri určovaní pórovitosti vlasov?
Vyberanie správnej kozmetiky na starostlivosť o vlasy je takmer nemožné bez definovania pórovitosti vlasov. Najvýhodnejšou metódou obnovenia dobrého stavu vlasov je aplikácia olejov (ošetrenie vlasov olejom). Hoci je ľahké vytvoriť ploché vlasy s nízkou pórovitosťou tým, že ich naplníte nadmernými množstvami olejov, očakáva sa, že tento druh liečby neprinesie úžasné výsledky. Najvhodnejšími olejmi sú palmový olej, kokosový olej, arganový olej, bambucké maslo a kakaové maslo. Vysoko porézne vlasy vyžadujú ošetrenie krátkymi vlasovými olejmi a súčasne masívnu výživu. Tento druh vlasov bude vďačný, keby mu bolo uľavené avokádovým olejom, jojobovým olejom, makadamovým olejom, olejom z večernice a sladkým mandľovým olejom. Štruktúra stredne pórovitých vlasov je podobná vlasom s nízkou a vysokou pórovitosťou, a preto môže byť ošetrená ľubovoľným olejom.