Zdravé, silné a lesklé vlasy sú symbolom krásy. Preto každá žena, ktorá sa stará o svoj pekný vzhľad, by sa mala starostlivo starať o vlasy. Z tohto dôvodu je potrebné venovať určitý čas a naučiť sa štruktúru vlasov spolu so svojimi vlastnosťami. Ale skutočne potrebujeme tento druh anatomickej lekcie? Určite to robíme, pretože to nám umožní definovať potreby vlasov a vlasovej pokožky hlavy.

Vlasy – charakterizácia 
Ľudská hlava je pokrytá 100 až 150 tisícami vlasov. Stav a rast vlasov závisia od mnohých faktorov, ako je znečistenie životného prostredia, strava, užívanie stimulantov (cigariet alebo alkoholu), aplikovaná kozmetika a starostlivosť (t.j. kúry, výrobky). Všetky tieto faktory ovplyvňujú hladinu vitamínov, minerálov a predovšetkým keratínu, ktorá je najdôležitejšou zložkou vlasov. Je zrejmé, že menej z vyššie uvedených prvkov v štruktúre vlasov, pozoruje horšie podmienky vlákien.

S cieľom lepšie sa starať o vlasy, stojí za to spoznať jeho tri fázy rastu: anagen, catagen a telogen. Prvý, anagen, je štádium, keď vlasy rastú dlhé a husté. Trvá približne štyri mesiace. Druhá fáza nazvaná catagen je tiež známa ako prechodná fáza. V tomto štádiu sa začne zmenšovať folikula, čo vedie k obmedzenému zásobovaniu všetkých základných látok koreňu vlasov. Navyše, tkanivové bunky, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vlasov, sa zhoršujú. Táto fáza trvá viac ako dva týždne. Telogen sa nazýva pokojová fáza vlasov a trvá niekoľko mesiacov. Počas tejto fázy vypadnú plne dospelé vlasy a nahradia ich detské vlasy.

Starostlivosť o vlasy 
Vhodná starostlivosť o vlasy závisí od použitia správnej kozmetiky – tie, ktoré spĺňajú potreby vlasov a vlasovej pokožky súčasne. Pri kúpe šampónu, masky na vlasy alebo akéhokoľvek iného podobného výrobku sa odporúča venovať pozornosť vlastnostiam výrobku, jeho zloženiu a spôsobu práce. Navyše sa odporúča obmedziť na minimum účasť na kaderníckych ošetreniach ako je posilnenie vlasov, vysušovanie vlasov a tvarovanie za horúca vo všeobecnosti. Nedostatok vitamínov, niektoré ochorenia, užívanie liekov a stres môžu prispieť k vypadávaniu vlasov alebo zhoršeniu stavu prameňov.

Možno povedať, že vlasy sú indikátorom celkového stavu organizmu . Vzhľadom na to nie je vôbec prekvapujúce, že sme vnímaní ako zdraví, ak je naša hriva hustá a lesklá. Jednou z metód, ktoré pomáhajú udržiavať prameň v dobrom stave, je dodržanie správneho poradia, v ktorom používame kozmetiku. V skutočnosti zohráva kľúčovú úlohu aj spôsob, akým starostlivosť o vlasy vykonávame. Napríklad, šampón by mal byť najprv zmiešaný s vodou a potom aplikovaný na vlhké vlasy. Následne sa masážna kozmetika musí vmasírovať na pokožku hlavy a vlasy a potom sa opláchnu vlažnou vodou. Nakoniec sa odporúča použiť masku na vlasy, ktorá zodpovedá našim vlasovým potrebám. Tento výrobok sa musí niekoľko minút držať na vlasoch a potom sa má opláchnuť vlažnou vodou. Poslednou etapou je sušenie vlasov s papierovými utierkami.

Olej na vlasy je prirodzenou alternatívou k vlasovým maskám. Tento výrobok má hydratačné, vyhladzovacie a výživné vlastnosti. Stáva sa tiež, že taká kozmetika je obohatená o niektoré látky, ktoré sa starajú. Aj keď vlasový olej môže byť zmiešaný s inou vlasovou kozmetikou, funguje najlepšie ako jeden výrobok. Tento prírodný produkt dokáže chrániť vlasy pred slnečným žiarením a znečistením životného prostredia. Čo viac, vlasový olej chráni prirodzené zafarbenie vlasov tým, že vytvorí akúsi ochrannú bariéru okolo každého vlasu. Ďalšou kľúčovou vlastnosťou vlasového oleja je to, že zabraňuje roztrhnutiu vlasov a vypadávanie vlasov. Čo je tiež zaujímavé, niektoré oleje na vlasy môžu byť aplikované aj na telo aj na pleť.

< Predchádzajúci článok
Vlasové oleje a pórovitosť