Existuje veľa metód, ktoré uľahčujú starostlivosť o vlasy. Jednou z najjednoduchších a najefektívnejších techník obnovy dobrého stavu prameňov je ošetrenie olejom. Prečo je to tak? Pretože liečba môže byť vykonávaná doma, na vlastnú päsť a nestojí veľa času. Avšak pred tým, než sa rozhodnete ošetrovať svoje vlasy olejom, musíme najprv urobiť dve veci: vybrať správny olej a definovať pórovitosť vlasov.
Pórovitosť vlasov môže byť zistená na základe stavu vlasov. Na ilustráciu, čím viac poškodených prameňov, tým viac sú otvorené kutikuly vlasov. Je zrejmé, že ak sú kutikuly tesne uzatvorené, vlasy sú vnímané ako zdravé. Vo všeobecnosti existujú tri hlavné typy pórovitosti vlasov: nízke, stredné a vysoké. V skutočnosti existuje niekoľko kombinácií vyššie uvedených typov vlasov. Definícia pórovitosti vlasov je mimoriadne dôležitá, pretože to určuje druh oleja, ktorý sa má používať, a najefektívnejší spôsob úpravy vlasov.
Ako bolo uvedené vyššie, vlasy s nízkou pórovitosťou sú charakterizované tesne uzavretými kožičkami. Tento typ vlasov je typický pre zdravé pramene. Takýto typ vlasov by mal byť ošetrený olejmi, ktoré sú vyrobené z malých molekúl alebo olejmi, ktoré sú schopné vytvoriť určitý druh ochrannej vrstvy okolo vlasov. V tomto prípade sa odporúča používať kokosový olej, ľanový olej a ricínový olej. Navyše, človek s vlasmi s nízkou pórovitosťou môže používať aj nasledujúce kozmetické maslové maslo: bambucké maslo, koksové maslo a mango maslo.
Vlasy strednej pórovitosti majú kožičky, ktoré nie sú tak pevne spojené ako pri nízkej pórovitosti. Tu sú kutikuly o niečo otvorenejšie. Tento druh ochorenia môže byť spôsobený nadmerným štylingom, dehydratáciou alebo aplikáciou nesprávnej kozmetiky. Stredne porézne vlasy môžu byť vyhladené a zvlhčené vďaka olejom s malými molekulami a olejom obsahujúcim Omega 3 a Omega 6 kyselín. Navyše ricínový olej, slnečnicový olej, ľanový olej a jojobový olej sa odporúčajú pre tento druh vlasov.
Normálna pórovitosť je charakteristickým znakom zdravých vlasov. Inými slovami, to sú vlasy, ktoré sa dajú ľahko nastaviť a dodávajú k ošetreniu v kaderníctve. Tento druh prameňov môže byť ošetrený olejmi obsahujúcimi Omega 3, Omega 6 a Omega 9 kyselín. Okrem toho sa očakáva, že zmesi rôznych olejov budú produkovať aj veľmi uspokojivé výsledky. Odporúča sa použiť arganový olej, makadamový olej, jojobový olej, olivový olej, repkový olej, sladký mandľový olej a ricínový olej.
Normálne porézne vlasy s tendenciou k vysokej poréznosti sú vlasy, ktoré boli dehydrované kvôli úpravám alebo ošetreniu v kaderníctve. Otváranie vlasových kožičiek môže byť spôsobené zariadeniami vyrábajúce teplo. Oleje, u ktorých sa očakáva, že obnovia pekný vzhľad vlasov, sú: makadamový olej, ricínový olej, sladký mandľový olej a olej z avokáda.
Vysoká poréznosť sa rovná poškodeným vlasom. Ich kutikuly sú široko otvorené. Je zrejmé, že tento druh vlasov vyžaduje silnú hydratáciu, výživu a vyhladzovanie. Preto sa odporúča dosiahnuť v prípade avokádového oleja, ľanového oleja, ricínového oleja a oleja z večernice. Celkom účinnými sú aj menej populárne oleje, ako je olej z pšeničných klíčkov, olej zo semien čerešne, jahodový olej, jablkový olej a kávový olej.